facebook

Americký fotbal

Charakteristika amerického fotbalu
Americký fotbal je míčová branková sportovní hra, hraná 11 hráči s oválným míčem ve tvaru protáhlého sféroidu.
Cílem hry je mít na konci hrací doby více bodů než soupeř.
Skórovat lze postupem s míčem (během či zachycením přihrávky) až do soupeřovy koncové zóny (touchdown), kopem (field goal) či složením protihráče s míčem v jeho vlastní koncové zóně (safety).

Hráči
Americký fotbal hraje 11 hráčů na každé straně, kteří se můžou při přerušení libovolně střídat. Každé mužstvo má minimálně dva 11 členné týmy – jeden určený pro útok – (offense) a jeden pro obrannou hru (defense).

Vlastní hra
Celkový čas utkání je 60 minut (4 x 15 minut), rozdělený do čtyř čtvrtin po 15 minutách, některá utkání se hrají na 4 x 12 minut čistého času. Po každé čtvrtině se střídají strany, po dvou čtvrtinách následuje poločas s přestávkou.
Na začátku utkání, začátku druhé poloviny a po každém touchdownu a field goalu se provádí kick off - výkop z 30 yardové čáry.
Útok týmu má 4 pokusy (downy) na překonání 10 yardové vzdálenosti. Pokud se útoku podaří nejvíce na 4. pokus překonat 10 yardovou hranici, získává tým opět první down a pokračuje v útoku. Pokud se však útok neposune o 10 yardů ani na čtvrtý pokus, získává míč a tím i právo k útoku soupeř.
Vlastní akce začíná v okamžiku, kdy centr na smluvený signál podá mezi nohama míč quarterbackovi, a končí v momentě, kdy obrana složí hráče s míčem, vytlačí ho do autu, hráč s míčem se dotkne země jinou částí těla než podrážkou a nebo dlaní ruky.

Skórování v americkém fotbalu
Hlavní snahou útočícího týmu je dosáhnout touchdown, který je ohodnocen 6 body. Je to akce, při které hráč donese míč do endzone soupeře nebo v endzone přijme přihrávku vzduchem.
Po touchdownu má tým možnost dalšího bodování ze 3 yardové čáry a mužstvo může bodovat dvěma způsoby:
- Kopem ze země do brány získat extra point a tím si připsat 1 bod.
- Rozehrát normální akci a na jediný pokus dosáhnout opět touchdown za 2 body.
Další body lze získat za field goal. Jde o kop ze země, do brány (háčka), provedený kdekoliv ze hřiště a je ohodnocen 3 body.
Obrana může také připsat 2 body ve prospěch svého mužstva provedením safety. Jde o složení útočícího hráče s míčem v jeho vlastní endzone.

Hřiště na americký fotbal
Americký fotbal se hraje na obdélníkovém hřišti (trávníku nebo umělém povrchu) dlouhém 120 yardů (109,68 m), které je pravidelně rozděleno na 12 desetiyardových pásem. Jednotlivé čáry jsou označeny od středu směrem ke koncovým zónám postupně 50, 40, 30, 20, 10 yardů. Dvě krajní pásma se nazývají endzone - koncové zóny. Na konci endzone stojí branky složené ze dvou, alespoň 9 m vysokých vertikálních sloupů, spojených tyčí ve výšce 3 m nad zemí.

Míče na americký fotbal
Obal je ze čtyř kusů kůže ve tvaru zrna, které krom švů nevykazují žádné nepravidelnosti. Míč má jeden velký šev, s osmi šněrováními, barva je přirozeně hnědá.
Míče na americký fotbal se pumpují na tlak 0,85 – 0,92 atm. Hmotnost míče je mezi 400 – 425g.